החלום

מרכז סוזן דלל מתחדש ויתוסף לו סטודיו למחול על שם זהבה וז’אק דלל

מודיעים על שינויי תנועה במתחם המרכז ומתנצלים על האי נוחות הזמנית.

סך העלות כ23 מיליון שקלים בתרומה מיוחדת של קרן משפחת דלל, שותפות תואמת של עיריית תל אביב-יפו והקצבה מיוחדת של משרד התרבות והספורט 
לנגישות ובטיחות, את העבודה תבצע קרן תל אביב לפיתוח. משרד האדריכלים של אלישע ורונית רובין תכננו את התחדשות הבניין.
 
מרכז סוזן דלל בשכונת נווה צדק הוא אתר התיירות המבוקר ביותר בתל אביב, למעלה מחצי מיליון מבקרים בשנה.
מרכז סוזן דלל נודע באיכותו, יופיו, מקוריותו ויצירתיותו ומהווה מודל למשלחות תרבות רבות מרחבי העולם הלומדות את מבנהו ופועלו של המרכז מתוך מגמה להקים מרכז הדומה לו בארצותיהם. תושבי ותיירי ישראל יכולים ליהנות בו כל ימות השנה ממופעי תרבות מגוונים.
 
המבנה של מרכז סוזן דלל, שכאמור, היום הוא מרכז תרבות ישראלי הממוקם בלב שכונת נווה צדק - מורכב מארבעה בניינים הכוללים אולמות מופעים ורחבה למופעים תחת כיפת השמיים, היה במקור שני בתי ספר נפרדים ששכנו זה מול זה.
האחד, בית ספר לבנות של חובבי ציון (לימים נקרא "יחיאלי") ברחוב עין יעקב 14 פינת רחוב שלוש והשני, בית ספר לבנים ברחוב של "אליאנס". בשנת 1975 נסגרו בתי הספר עקב מיעוט תלמידים.
 
בשנת 1989 יזם זאב סוקולובסקי, נצר למשפחת דלל הלונדונית, את שיקום המבנה והכשרתו למרכז לתרבות ומחול, בשיתוף עיריית תל אביב ומשרד התרבות. האדריכל הנודע שלמה אהרונסון חיבר בין שני המבנים והקים ביניהם רחבה גדולה מרוצפת אבן, בשילוב תעלות מים ועצי הדר, כמחווה לפרדסיה של יפו העתיקה.
 
בחודש מרץ השנה מרכז סוזן דלל למחול ולתיאטרון בנווה צדק, החל בבנייתו של סטודיו למחול חדש מעל רחבת הבניין, הסטודיו התלוי כקומה שלישית יישא את שמם של זהבה וז’אק דלל, מייסדי מרכז סוזן דלל.
במקביל יעשה שיפוץ נרחב באולם ירון ירושלמי, משרדי המרכז, סטודיו A ומעטפת כל הבניין (ביה"ס יחיאלי). הסטודיו החדש יבנה בקומה השלישית של הבניין ואליו יחובר גרם מדרגות חדש הממשיך את המדרגות המקוריות, כמו כן, מעלית נוסעים ומשא לנוחות קהל המבקרים. סטודיו המחול יהיה בגודל של 280 מ"ר וישמש, בנוסף לעבודת הרקדנים, מקום למופעים קאמריים ומפגשי מחול ייחודיים.
 
לאחר השיפוץ יכיל הבניין שלושה אולפנות לעבודה, משרדים דו- קומתיים לעובדי המרכז, אולם תיאטרון משוכלל (אולם ירושלמי שבימתו תורחב ומגדל הצוקים יגבה), קומת מחול מיוחדת נוספת ללהקת מחול ובמת חוץ פתוחה למופעים במהלך חודשי האביב והקיץ. משך העבודה כשנה וחצי, בתקופת העבודה הועתקו משרדי המרכז לפואייה אולם סוזן דלל. אולם סוזן דלל ממשיך בפעילותו.
סטודיו זהבה וז’אק דלל ושיפוץ הבניין הוא השלב השלישי בפיתוחו של המרכז לקראת שנתו ה-30 שתצוין בשנת 2019 באירועים מיוחדים לצד ציון 110 שנות העיר תל אביב-יפו. עם סיום השיפוץ יהיו במרכז סוזן דלל 3 אולמות מופעים, במת חוץ אחת, 6 אולפנות עבודה, מתוכם בשניים ניתן יהיה לקיים מופעים קאמריים.