אודות המרכז

מרכז תרבות ישראלי הפועל בשכונת נווה צדק בתל-אביב. מרכז המחול הוקם בשנת 1989 להיות בית למחול וליוצרים במחול בישראל ומרכז חינוכי לתרבות ולאמנות. ייעודו ותפקידו של המרכז הוא לטפח ולעודד את התפתחות אומנות המחול הישראלי בשילוב עם אומנויות אחרות. מאז הקמתו יזם וביסס המרכז למעלה ממאה מסגרות יצירה וכן הועלו בו למעלה מ 1,300 בכורות במחול, תיאטרון ואומנויות אחרות.

מרכז סוזן דלל מביא אל הבמה את חוויית הקיום התרבותי והחברתי בישראל. מדי שנה מתקיימים בו למעלה מ- 500 מופעים הזוכים להדים רבים ולהערכה מצד האורחים והמבקרים. פניה הרבים של הזהות הישראלית משתקפים במגוון היצירות הרחב המוצג במרכז. קהל הצופים הנאמן מתרחב וגדל בהתמדה. מרכז סוזן דלל מהווה תשתית ובסיס ממנו מתפתח היוצר הישראלי במחול. המרכז הוא ביתם של להקת המחול הלאומית – בת שבע ואנסמבל בת שבע, תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער ושל כל אמני ויוצרי המחול בישראל. מידי שנה גדל מספר היוצרים, הרקדנים והכוריאוגרפים הלוקחים חלק בפעילויות המרכז.

המחול הישראלי חוצה הגבולות משגשג ופורח ומהווה כיום אחד מענפי היצוא החשובים בישראל. הצלחת המחול הישראלי היום היא פרי השקעה, חשיבה יצירתית ועבודה ממושכת של מרכז סוזן דלל. יצירתיות ומקוריות חברו יחד עם יכולת טכנית גבוהה.

הקמתו של מרכז סוזן דלל בלב שכונת מגורים זנוחה, על חורבות בית הספר אליאנס ובבניין בית הספר יחיאלי העומד על תילו, עם חזונם של ראש העיר דאז מר שלמה להט, ומר זאב סוקולובסקי נציג קרן משפחת דלל, סללה את הדרך לפריצה המיוחלת של המחול הישראלי – ומאז המחול הישראלי בפריחה.

עוד בשנת 1980 החלה הפעילות התרבותית בבניין ביה"ס יחיאלי ביוזמתו של עודד קוטלר אשר יחד עם חבורת שחקנים הקים את תיאטרון נווה צדק. משפחות דוד ומיקי ירושלמי תמכו והפכו לשותפים בקידום פעילות התיאטרון בנוה צדק. מאז הונצח שמו של הבניין ומפלס התיאטרון על שם ירון ירושלמי, בנם של דוד ואילנה ירושלמי אשר נפל במלחמת ההתשה בתעלת סואץ. קבוצת התיאטרון נווה צדק חדלה מפעילות בשנת 1989

מיקומו של המרכז בנוה צדק הינו החוליה המקשרת בין עברה ההיסטורי של העיר כקריית החינוך הראשונה שנוסדה מחוץ לגבולות יפו, (ביה"ס יחיאלי, אליאנס וסמינר לוינסקי הראשון) לבין האומנות הישראלית העכשווית. מיקומו של המרכז– נחשבים הישג בחשיבה האורבנית ,דמוגרפית ועירונית.

מאז הקמתו של המרכז שכונת נווה צדק פורחת, משגשגת ונחשבת כיום לאחת השכונות היוקרתיות בתל-אביב. בתי קפה, מסעדות וחנויות יוקרתיות מושכות אל השכונה בעלי מקצוע ותושבים צעירים. השכונה מהווה מוקד משיכה הן להשקעות נדל"ן והן לתיירות פנים וחוץ. כיום מרכז סוזן דלל הוא אתר התיירות המבוקר ביותר בתל אביב, למעלה מחצי מיליון מבקרים בשנה.

המחול הישראלי זוכה להכרה ולתשבחות רבות בארץ ובעולם. מרכז סוזן דלל הוא מרכז בינלאומי למחול ולתקשורת במחול ומהווה מרכז תקשורת בין ישראל לקהילת המחול העולמי. פועלו של מרכז סוזן דלל הנו ייחודי בנוף התרבות בישראל. בין הישגי המרכז ניתן למנות במיוחד את מיצוב המחול כאמנות מרכזית בישראל, לצד הכרה בינלאומית בזכות קיומו של המחול הישראלי והיוצר בתחום המחול.

המרכז נודע באיכותו, יופיו, מקוריותו ויצירתיותו ומהווה מודל למשלחות תרבות רבות מרחבי העולם הלומדות את מבנהו ופועלו של המרכז מתוך מגמה להקים מרכז הדומה לו בארצותיהם.

תמונת מופע: